Kde agamy žijí?
Agamy (Bearded dragons, pogona vitticeps) jedineční draci, zde najdete vše o nich. Jak jednoduché.
Domov agam se vyskytuje na pouštích Austrálie. Ve dnech, je veliké horko a v nocích veliká zima. Tohle musíme dodržovat při chovu agam taky u nás. Vice v chovu.
Potrava
Agamy jí převážně živočišnou složku: cvrčci, švábi, mouční červi (mouční červi nejsou moc dobří na krmení), saranče, smýkaný hmyz (Pozor ovšem, aby neměla chemický postřik a nebyla příliš blízko silnice.) Hmyz se doporučuje obalovat ve vápníku (Dá se zakoupit ve zverimexech). Holátka myší pouze jako zpestření.
Taky ale nesmíme zapomínat na složku rostlinnou. Jsou to např.: polníček, mrkev, pampeliška, sedmikráska, jetel, hluchavka bílá, kopřiva, jitrocel kopinatý, lusky fazolí a hrachu, čekanka, vojtěška, meloun žlutý a vodní, banán, jablko, hroznové víno, broskev, paprika, ostružiny, maliny, polníček, rukola, okurka
Zimují agamy?
Že žijí na poušti, neznamená že nezimují. Zimují přibližně od 1 roku. Agamy zimovat nemusíme, ale doporučuji to. Dobijí si tím ´´baterie´´. Přibližně od listopadu agamy zimujeme tak 4 týdny, ale všeobecně se doporučuje 6-8 týdnů. Postupně snižujeme teploty, až dojdeme k 15-16°C a zkracujeme dobu svícení z 12 hodin na asi 7 hodin denně. Postupně míň a míň krmíme, až dojdeme k tomu, že nekrmíme vůbec. Na odzimování sviťte postupně déle, až na normální dobu svícení (12 hod.). To samé u krmení.
Kolik agamy stojí?
Od chovatelů ji můžete zakoupit za 200-300 až 900 kč. (podle věku a chovatele). Doporučuji kupovat agamy od zkušeného chovatele (dá vám papíry, zná věk, pohlaví, rodokmen, atd..). Doporučuji hledat zkušené chovatele v teraburzách, nebo na webových stránkách. Pozor však na teraburzy, pokud si nebudete dávat pozor, můžete najít ty, kteří vás lehce oblafnou (toto není moc časté). Nedoporučuji kupovat agamy ze zverimexů.
Informace o agamě vousaté
Velikost: 40-60 cm
Hmotnost: Až 500 g
Počet vajec: 10-20 ks
Inkubační doba: 60-70 dnů, věk: 10 let (může i víc podle podmínek chovu)
barvy: Jako nejoblíbenější barva u agam je citrusová, druhá červená. Pak je i oranžová až hnědá (taky žlutá). Může se vyskytovat i zcela bílá (albín). Většinou na agamách naleznete taky modré fleky na zádech.